2019- 2020 Reader Views

Reviewer's Choice Awards Winners

for 2019 Copyright titles

CHILDREN'S - Preschool to Toddler (newborn to age 5)

First Place
Sharida McKenzie
Independently Published

Second Place
Jennifer Butenas
The Perfect Moment, LLC

CHILDREN'S - Early Readers (ages 6-8)

theoakstreettreehouse

First Place
Dick Daniels
Independently Published

Second Place
Sherrill S. Cannon
Strategic Book Publishing and Rights Co.

Honorable Mention
Camden Short and Michael Short
Independently Published

Honorable Mention
Carol Basile
Dragon Gate Media

CHILDREN'S - Young Readers (ages 8-12)

TalesFromHoopNHoller

First Place
Jim Henry and Jimmy Patterson
Willy Nilly Stories LLC

poeticscienceofwater

Second Place
AC Lemonwood
Jumbo Minds, Inc.

8DaysinDumbo

Honorable Mention
Margaret J. McMaster
Mansbridge Dunn Publishers

QueenVernitaVolcanicIslands

Honorable Mention
Dr. Dawn Menge
Archway Publishing

CHILDREN'S - Teens (ages 12-16)

TheOrangutanRescueGang

First Place
Joyce Major
Alegro Publishing

BritfieldAndTheLostCrown

Second Place
C.R. Stewart
Devonfield Publishing

AlineAndTheBlueBottle

Honorable Mention
Carolina Ugaz-Moran
Independently Published

Bulldog

Honorable Mention
Matt McCracken
Outskirts Press

CHILDREN'S - Young Adult (age 16+)

BelowTheMoon

First Place
Alexis Marie Chute
SparkPress

twodarkmoons

Second Place
Avi Silver
Molewhale Press

DanielPickingUpThePieces

Honorable Mention
Peter Pactor
Friesen Press

Persianality

Honorable Mention
Michael Benzehabe
Shema Publishing Company

TheCircleTaken

Honorable Mention
Sage Sask
SBSK Corporation

FANTASY

TheLastSeerKing

First Place
SJ Hartland
Dark Blade Publishing

BelowTheMoon

Second Place
Alexis Marie Chute
SparkPress

RiseOfSerpents

Honorable Mention
B.A. Vonsik
Celestial Fury Publishing

GENERAL FICTION/NOVEL

cooperativelives

First Place
Patrick Finegan
Two Skates Publishing

TheNine

Second Place
Jeanne McWilliams Blasberg
She Writes Press

GrayHeron

Honorable Mention
John Wilde
Bluewater Publishing

MaximiliansTreasure

Honorable Mention
James D. Bell
Sartoris Literary Group

HISTORICAL FICTION

WhenWeWereBrave

First Place
Karla M. Jay
Book Circle Press

CityOfStones

Second Place
Christopher Valen and Dan Cohen
Conqull Press

TheLordChamberlainsDaughter

Honorable Mention
Ron Fritsch
Asymmetric Worlds Publishing

TheMagdaleneMalediction

Honorable Mention
F. Scott Kimmich
Dog Ear Publishing

ThePropheticMayanQueen

Honorable Mention
Leonide Martin
Made for Wonder Publishing

HORROR

TheSleepExperiment

First Place
Jeremy Bates
Ghillinnein Books

ReapersLament

Second Place
Steven Lane Smith
Outskirts Press

HUMOR/SATIRE

MindtheGap

First Place
George Tombs
Evidentia Originals

OnSwiftWings

Second Place
Brett M. Wiens
BW Literature

LGBTQIA+

SkylerSophomoreSoundtrack

First Place
Michael C. Barrett
Independently Published

CollisionCourse

Second Place
Frank Lowe
Outskirts Press

MYSTERY/THRILLER

Payback

First Place
Steve Bassett
Independently Published

revengeinbarcelona

Second Place
Kathryn Lane
Tortuga Publishing, LLC

CaponeIsland

Honorable Mention
Stephen G. Yanoff
AuthorHouse

Fake

Honorable Mention
John DeDakis
Strategic Media Books, Inc.

SaxxonsInWitherston

Honorable Mention
Betty Jean Craige
Black Opal Books

POETRY

LovePoemsFromVermont

First Place
Jon Meyer
Brilliant Light Publishing

Savagery

Second Place
JC Mehta
Airlie Press

TheRummagingOfThoughts

Honorable Mention
Suryani
Lulu Express

ROMANCE

TheBaronAndTheEnchantress

First Place
Paullett Golden
Independently Published

Crush

Second Place
Joye Emmens
Heart Rock Press

SCIENCE FICTION

ReaperMoon

First Place
Paullett Golden
Independently Published

GuardianOfAngel

Second Place
Lanie Mores
Tellwell Talent

Discovery

Honorable Mention
Jack and Sue Drafahl
Earth Sea Publishing

SHORT STORIES/NOVELLAS/ANTHOLOGIES

TheLastNewsVendor

First Place
Michael Mirolla
Quattro Books

ReapersLament

Second Place
Steven Lane Smith
Outskirts Press

NON-FICTION

ARTS (Art/Music/Pop Culture/Performing Arts)

TheRiskModelTheatre

First Place
Edwin Wong
Friesen Press

BODY/MIND/SPIRIT

BreastCancer

First Place
Cheryl Wilfong
Heart Path Press, LLC

OUrMagnificentAfterlife

Second Place
C. David Lundberg
HeavenLight Press

FlyToMe

Honorable Mention
Ellie Hansen
All God’s Creatures Publishing

BUSINESS

AnarchitectsGuideToConstruction

First Place
Brian Palmquist
Quality-By-Design Software, Ltd.

PMOGovernance

Second Place
Eugen Spivak
Friesen Press

Honorable Mention
Mark Anthony Grimaldi
Page Publishing, Inc.

CRAFTS & HOBBIES/HOW-TO

First Place
Gareth Evans
Intuition Publications

Second Place
Cristina Smith, Rick Smith, Lauren McCall
Post Hill Press

CULTURAL/SOCIETAL ISSUES

First Place
S.G. Megale
Bluebullseye Press

Second Place
Derek Sandhaus
Potomac Books

EDUCATION

First Place
Steve Mariotti and Debra Devi
BenBella Books

AnarchitectsGuideToConstruction

Second Place
Brian Palmquist
Quality-By-Design Software, Ltd.

Honorable Mention
Carol Basile
Dragon Gate Media

HEALTH & FITNESS

First Place
Kimberly Luyckx
Independently Published

BreastCancer

Second Place
Cheryl Wilfong
Heart Path Press, LLC

Honorable Mention
Barbara Galutia Regis
Outskirts Press

HISTORY

First Place
Bernard Jones
Trojan History Press

Second Place
J.B. Rivard
Independently Published

Honorable Mention
John Dahl
Independently Published

MEMOIR/BIOGRAPHY

First Place
Erica M. Elliott
Balboa Press

Second Place
Deborah Burns
She Writes Press

Honorable Mention
Charlene Diane Jones
Heartongue Press

Honorable Mention
Nick Nolan
Little Eden Press

Honorable Mention
Sarah Swindell
Independently Published

 

PARENTING/FAMILIES/RELATIONSHIPS

First Place: ParentShift by Linda and Ty Hatfield & Wendy Thomas Russell, Brown Paper Press

Second Place: American Boy by S.C. Megale, Bluebullseye Press

Honorable Mention: Against All Odds by Carol Basile, Dragon Gate Media

 


RELIGION/SPIRITUALITY/INSPIRATION

First Place: Leadership with a Servant’s Heart by Kevin Wayne Johnson, Writing for the Lord Ministries

Second Place: Our Magnificent Afterlife by C. David Lundberg, HeavenLight Press

Honorable Mention: 37 Lessons on How to Gain from Loss by Huma Zuellah Ahmed, Independently Published

Honorable Mention: The Little Love that Could by Pamela Capone, Aha! Press

 


SELF-HELP

First Place: Conquering Life’s Course by Richard V. Battle, Outskirts Press

Second Place: Turn the Tables by Priya Kumar, Books that Inspire

Honorable Mention: Pine Cone Pandemic with Acorn Dressing by H.T. Manogue, Shortsleeves

 


TRAVEL/NATURE

First Place: Drunk in China by Derek Sandhaus, Potomac Books

Second Place: Love Poems from Vermont by Jon Meyer, Brilliant Light Publishing

Honorable Mention: The Caribou Hotel by John Firth, Independently Published

 


WRITING/PUBLISHING

First Place: Writer Get Noticed! by Colleen M. Story, MidChannel Press

Second Place: Our Prince of Scribes by Nicole Seitz and Jonathan Haupt, University of Georgia Press

 


CLASSICS – FOR BOOKS PUBLISHED PRIOR TO 2019

Classics – Children’s Fiction

First Place: The Enchanter’s Child by Navya Sarikonda, Independently Published

Second Place: The Encouragement Letters by Shanna Spence, Book Liftoff

 


Classics – Children’s Non-Fiction

First Place: The Key: Wise Money Choices for Teens by Marjorie L. Anderson, Xlibris

 


Classics – Adult Fiction

First Place: The 19th Bladesman by S.J. Hartland, Dark Blade Publishing

Second Place: Grace in Mombasa by Tracy Traynor, Independently Published

Honorable Mention: Blood on the Chesapeake by Randy Overbeck, The Wild Rose Press

 


 Classics – Adult Non-Fiction

First Place: Resurrection Lily by Amy Byer Shainman, Archway Publishing

Second Place: The Year After by Katy E. Martin, Independently Published

Honorable Mention: Gringo by Dan “Tito” Davis and Peter Conti, Full Court Press

Honorable Mention: Two Years of Wonder by Ted Neill, CreateSpace

 


SPONSORED/SPECIALIZED AWARDS

CHILDREN’S/TEENS/YA SPONSORED AWARDS

 

REVIEWER’S CHOICE AWARD FOR BEST BOOK WRITTEN/ILLUSTRATED BY AN AUTHOR/ILLUSTRATOR AGE 18 AND UNDER

The Circle: Taken by Sage Sask, SBSK Corporation

Criteria: Author/illustrator must be Age 18 or under at the time the book was written/illustrated.

Sponsored by First Chapter Plus

 

READER VIEWS KIDS AWARD FOR BEST CHILDREN’S BOOK OF THE YEAR

Tales from Hoop ‘n’ Holler: The Wizard’s Apprentice by Jim Henry and Jimmy Patterson, Willy Nilly Stories LLC

Criteria:  Winner chosen from the first place winners in the Children’s categories.

Sponsored by Reader Views Kids

 

READER VIEWS KIDS AWARD FOR BEST TEEN/YA BOOK OF THE YEAR

The Orangutan Rescue Gang by Joyce Major, Alegro Publishing

Criteria:  Winner chosen from the first place winners in the Teen/YA categories.

Sponsored by Reader Views Kids

 

THE BAREFOOT LIBRARIAN BOOK AWARD

David’s ADHD by Sherrill S. Cannon, Strategic Book Publishing and Rights Co.

Criteria: Winner selected by the Barefoot Librarian from the finalists in the early readers category. Picture books should be geared toward 6-8 year old readers.

Sponsored by the Barefoot Librarian

 

THE BOOK BY BOOK AWARD FOR BEST CHILDREN’S PICTURE BOOK

The Dyno Dinosaur Family Presents: Waves of Kindness by Sharida McKenzie, Independently Published

Criteria: Winner selected from the winners of the children’s picture book categories.

Sponsored by Book By Book Publicity

 

FEATHERED QUILL BE KIND TO ANIMALS AWARD

The Orangutan Rescue Gang by Joyce Major, Alegro Publishing

Criteria: Winner chosen from all categories of children’s/teens entries. Theme of book must display kindness to animals.

Sponsored by Feathered Quill Book Reviews

 


ADULT SPONSORED AWARDS

REVIEWER’S CHOICE BEST NON-FICTION BOOK OF THE YEAR

Medicine and Miracles by Erica M. Elliott, Balboa Press

Criteria: Winner chosen from all the first place winners in the nonfiction category.

Sponsored by First Chapter Plus

 

CONVERSATIONS AWARD FOR THE BEST REGIONAL BOOK OF THE YEAR

Love Poems from Vermont by Jon Meyer, Brilliant Light Publishing

Criteria: Winner chosen from the first place winners, fiction and nonfiction, in the regional categories.

Sponsored by Cyrus Webb,  Internet Radio and Mississippi WYAD 94.1 FM personality.

 

TYLER R. TICHELAAR AWARD FOR BEST HISTORICAL FICTION

When We Were Brave by Karla M. Jay, Book Circle Press

Criteria: 1st Place book in the Historical Fiction category.

Sponsored by Tyler R. Tichelaar, Marquette Fiction

 

THE BOOK BY BOOK PUB AWARD FOR BEST WRITING/PUBLISHING BOOK OF THE YEAR

Writer Get Noticed! by Colleen M. Story, MidChannel Press

Criteria: 1st Place book in the Writing/Publishing category

Sponsored by Book By Book Publicity 

 

INSIDE SCOOP LIVE AWARD FOR MOST INNOVATIVE BOOK OF POETRY

Savagery by J.C. Mehta, Airlie Press

Criteria: Book must possess creative use of elements as well as originality of subject matter.

Sponsored by Inside Scoop Live

 

AUTHOR MARKETING EXPERTS AWARD FOR BEST FICTION DEBUT

Cooperative Lives by Patrick Finegan, Two Skates Publishing

Criteria: Winner selected from top-scoring entries submitted by a debut author.

Sponsored by Author Marketing Experts

 

THE JACK EADON MEMORIAL AWARD FOR THE BEST BOOK IN CONTEMPORARY DRAMA

Cooperative Lives by Patrick Finegan, Two Skates Publishing

Criteria: The characters must be vividly portrayed as those individuals who can exist side-by-side with someone living in this world now, dealing with issues of today in a dramatic fashion. The setting must be excruciatingly real.

Sponsored by First Chapter Plus

 


REGIONAL AND GLOBAL AWARDS

REGIONAL AWARD WINNERS (NORTH AMERICA)

Canada East – Guardian of Angel by Lanie Mores, Tellwell Talent
Canada West – On Swift Wings by Brett M. Wiens, BW Literature
Mexico – The Prophetic Mayan Queen: K’inuuw Mat of Palenque by Leonide Martin, Made for Wonder Publishing
Mid-Atlantic – Ready for the People by Mike Langan, Hilliard Harris
Mid-West – Death in the Blood Moon by Jenifer LeClair, Fog Harbor Press
North East – Love Poems from Vermont by Jon Meyer, Brilliant Light Publishing
South – Tales from Hoop ‘n’ Holler: The Wizard’s Apprentice by Jim Henry and Jimmy Patterson, Willy Nilly Stories LLC
South East – Oak Street Tree House by Dick Daniels, Independently Published
West Mountain – Section Roads by Mike Murphey, Acorn Publishing
West Pacific – Queen Vernita Conquers the Volcanic Island by Dawn Menge, Archway Publishing

GLOBAL AWARD WINNERS

Asia – 37 Lessons on How to Gain from Loss by Huma Zuellah Ahmed, Independently Published

Australia – The Last Seer King by S.J. Hartland, Dark Blade Publishing Europe – The Discovery of Troy and its Lost History by Bernard Jones, Trojan History Press

 

CHILDREN'S - Young Adult (ages 16+)

BelowTheMoon

First Place
Alexis Marie Chute
SparkPress

twodarkmoons

Second Place
Sherrill S. Cannon
Strategic Book Publishing and Rights Co.

Honorable Mention
Camden Short and Michael Short
Independently Published

Honorable Mention
Carol Basile
Dragon Gate Media